Magyarország és Európa jövője mellett tettük le a voksot, erős Európa csak erős nemzetekkel lehetséges – jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter a 15 országot tömörítő Közép-európai Felsőoktatási Csereprogram – Central European Exchange Program for University Studies (CEEPUS) fórumáról tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Hankó Balázs a Bálna rendezvényközpontban, a 2023-2025 közötti magyar CEEPUS-elnökség sikeres lezárásának kiemelt eseményeként megtartott miniszteri vegyes bizottság ülése után egyebek mellett arról beszélt, hogy Magyarország számára alapvetőek a nemzetközi együttműködések, így elkötelezett a közép-európai és nyugat-balkáni országok közötti együttműködésben is.
Szükségszerűnek és fontosnak nevezte a nyugat-balkáni országok integrációját; a közép-európai együttműködésben részt vevő minden ország mielőbbi integrációját támogatják, Ukrajna gyorsított integrációját viszont elutasítják.
A nemzetközi együttműködések Európa versenyképességének megerősítése szempontjából is fontosak – fűzte hozzá.
Magyarország az egyik legaktívabb résztvevője a közép-európai és nyugat-balkáni országok egyetemi együttműködésének – hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy ez az együttműködés egész Európa érdeke.
Hankó Balázs ismertetése szerint ennek érdekében dolgoztak az elmúlt két évben és nagy öröm számukra, hogy a CEEPUS 2023 és 2025 között betöltött soros elnökségét Magyarországtól Albánia veszi át.
“Amikor minket Brüsszel kizár az Erasmus-programból vagy a Horizont-programból, akkor azt jogtalanul teszi. Mi az együttműködések mellett vagyunk elkötelezettek (…), a közép-európai és nyugat-balkáni együttműködéssel, illetve a Pannónia-programmal Magyarország és Európa jövője mellett tesszük le a voksot” – hangsúlyozta Hankó Balázs.
A CEEPUS soros elnökségét Magyarországtól átvevő Albánia nevében megszólaló Ana Kapaj oktatási és sportminiszter-helyettes kijelentette: országa nagyon keményen fog dolgozni az európai uniós integráció érdekében és reméli, hogy ez 2030-ra befejeződik. Az albán politikus nagy felelősségnek és kihívásnak nevezte felsőoktatási intézményeiknek a CEEPUS-ba történő integrációját.
A miniszterhelyettes az albán egyetemek nagyobb részvételét ígérte a programban, amire további munkatársakat képeznek majd ki.
Michael Schedl, a központi CEEPUS-iroda főtitkára arról beszélt, hogy az 1993-ban elindított programban rendkívül fontos a Magyarországgal folytatott partnerség, egyben arra is emlékeztetett, hogy Magyarország egyike az alapító tagoknak.
A főtitkár kiemelte, hogy 20 egyetemi hálózat vesz aktívan részt a programban, melynek keretében nagyon sok ösztöndíjas érkezett Magyarországra is.
Mintegy 150 hálózatban több mint 2000 hallgató vesz részt, és az oktatók is rendkívül aktívak – hangsúlyozta a főtitkár, aki újdonságként említette a rövid időtartamú hallgatói mobilitást; ismertetése szerint a központi CEEPUS-iroda minden tevékenységhez, programhoz biztosítja a támogatást és az infrastruktúrát a tagállamok számára.