A magyar EU-elnökség versenyképességi prioritásaival összhangban november 26-án Budapesten kerül megrendezésre a második, új energia meghajtású járművek tematikájú (NEV) magyar-kínai kerekasztal esemény – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken az MTI-vel.
Az NGM és kínai partnere, az Ipari és Információ-technológiai Minisztérium közös rendezvénye kormányzati és piaci szereplők részére biztosít platformot az elektromobilitás különböző aspektusainak megvitatására.
A szakmai területek tekintetében hangsúlyt kap az akkumulátorokhoz kapcsolódó értéklánc, azon belül kiemelten a magyar beszállítói hozzáadott érték feltérképezése, az ökoszisztéma rövid távú céljainak meghatározása, illetve az EU elvárásainak megfelelő akkumulátor-újrahasznosítás megszervezése. Magyarország már ma is élen jár a high-tech akkumulátorok előállításában, az akkumulátorfeldolgozás és az értékes nyersanyagok újrahasznosítása azonban még hiányzó iparágnak számít belföldön és egész Európában is – írták.
A közlemény szerint a november 26-án megrendezésre kerülő kerekasztal érdemben hozzájárulhat ahhoz, hogy az elektromos közlekedéshez kapcsolódó ökoszisztéma Magyarországon az elérhető legkorszerűbb és leggazdaságosabb technológiákra épülő “pre- és post-treatment” üzemek létrehozásával erősödjön tovább.
Az esemény lehetőséget biztosít a kapcsolatfelvételre olyan cégekkel, melyek aktívan támogatják a fenntartható és környezetbarát akkumulátor-újrahasznosítási technológiák alkalmazását. A rendezvény amellett, hogy újabb kapcsolatokat hozhat létre Magyarország és a high-tech akkumulátoripar maghatározó szereplői között, a virágzó magyar-kínai gazdasági kapcsolatokat is tovább erősítheti.
Hozzátették, hogy ma már Magyarország a kínai befektetők első számú célpontja Kelet-Közép-Európában, a kínai vállalatok tavaly több mint 7,6 milliárd euró befektetésére vállaltak kötelezettséget. Magyarország számára a kínai beruházások kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen Kína mára a működőtőke-állomány tekintetében a 6. legjelentősebb befektető belföldön.
A kerekasztal megbeszélés hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben még több olyan jelentős kínai gigaberuházás megvalósulhasson hazánkban, mint a CATL és a SEMCORP akkumulátor gyárai, vagy a BYD, amely Európában elsőként itt kezdi meg csúcsmodern elektromos autóinak gyártását – emelték ki, hozzátéve: ezáltal tovább erősítheti Magyarország gazdasági híd szerepét a keleti és nyugati tőke, tudás, valamint csúcstechnológia között.
A magyar kormány a járműipart és az akkumulátorgyártást is kiemelt stratégiai ágazatként kezeli és mindent megtesz az elektromobilitás előmozdítása érdekében, amit a magyar-kínai kapcsolatok szorosabbá tétele és a magyar-kínai kerekasztal is tovább erősíthet – olvasható a közleményben.