A remény évadaként hirdetik meg a Soproni Petőfi Színház 2019/2020-as szezonját, amelynek első bemutatója októberben Lehár Ferenc A víg özvegy című nagyoperettje lesz – hangzott el a leghűségesebb városban tartott sajtótájékoztatón a Liszt Ferenc Kulturális Központban.

Pataki András, a színházat működtető Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta: a teátrum 2012-óta tart tematikus évadokat bizonyos témák, kérdések, gondolatok köré csoportosítva.

– Amikor összeállítottuk a remény évadát, motivált bennünket, hogy 2020. szeptemberében Magyarországon rendezik meg az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust, s erre a találkozóra az egész világ figyel. Harmincéves jubileumához érkezik idén nyáron a Páneurópai Piknik, s ez a két esemény elindított bennünk egy folyamatot. Az európai keresztény kultúra szellemi örökségeivel, aktuális identitás kérdéseivel, kihívásaival foglalkozzunk egyes bemutatóinkkal. Azért, hogy a múltban kapaszkodót találva viszonyuljunk a jövőhöz. Mindemellett harmadik célként a műfaji sokszínűség, az általunk képviselt szakmai minőség, az igényes szórakoztatás megtartása mellett továbbra is szeretnénk, ha a nézők intellektuális tétként, élményként élnék meg az előadásainkat, a színházba járást. Ezért is választottuk mottónknak: a kultúra a szellem levegője – hangsúlyozta Pataki András.

A következő évadot A víg özvegy című nagyoperettel nyitják Zsadon Andrea rendezésében. Ezt a produkciót nyáron németül játsszák a fertőrákosi barlangszínházban. Őszi premierként a felnőtt bérletben tekintheti meg a közönség Henrik Ibsen Peer Gynt című drámai költeményét. Zenta,1697. címmel új magyar rockopera született tavaly, a vajdasági ősbemutató után Sopronban is műsorra tűzik az előadást. A főbb szerepekben Vastag Tamás, Stéphanie Schlesser, Szomor György, Békefi Viktória, Savanyu Gergely, Nagy Gábor, Horányi László és Kósa Zsolt látható.

Szarka Gyula Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész, a Ghymes együttes alapító tagja és Szálinger Balázs József Attila-díjas költő művét Pataki András rendező állította színpadra az elmúlt év nyarán Zentán, ahol csaknem kétezren nézték a csarnokban a darabot, amely negyed órás felállva tartó ünneplést hozott a stábnak.  Akik nem fértek be, azok kivetítőn a fő téren nézték a premiert, megközelítőleg négyszázan tapsoltak az alkotóknak. A mű nyári magyarországi ősbemutatója Esztergomban a bazilika előtt lesz augusztusban.

Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című színpadi játékában Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész, valamint Szélyes Ferenc Jászai Mari-díjas erdélyi magyar színművész játsszák a főszerepet.Ez stúdiószínpadi produkcióként kerül be a bérletbe. A világ talán leghíresebb siraloménekéből készült himnusz, a Stabat Mater, erre az alkotásra készít fúziós elemeket előtérbe helyezve koreográfiát Demcsák Ottó a Sopron Balett következő évadbeli bemutatójaként. A produkció érdekessége lesz, hogy a tervek szerint a második részben Alekszej Batrakov klasszikus stílusban az ortodoxia oldaláról csatlakozik ehhez a témához egy történettel. A tavaszi felnőtt színházi premier áprilisban Kocsák Tibor, Miklós Tibor, Baróthy Péter és Kemény Gábor alkotása, a Kiálts a szeretetért! című musical lesz. A történet kalkuttai Szent Teréz életét mutatja be Radó Denise rendezésében.

A középiskolások a Peer Gynt, a Zenta, 1697., a Stabat Mater és a Kiálts a szeretetért! című darabok mellett Dés László, Nemes István, Bőhm György, Korcsmáros György és Horváth Péter Valahol Európában című musicaljét láthatják Halasi Imre rendezésében, amelyet nyáron mutatnak be a fertőrákosi barlangszínházban Mikó István főszereplésével. A következő évad újdonságaként ez a korosztály regisztráció után még szabadon választhat négy őket is érdeklő darabból (Johnny háborúja, Semmi, A magány változatai, Ördögtorta) s ezekről beszélgetnek is velük az alkotók.

Felsős bérletben a Zenta, 1697., a Kiálts a szeretetért! és a Valahol Európában című produkciókat nézhetik meg a nagyszínpadon, a Semmi című darabot a a Liszt Ferenc Kulturális Központ PincePontjában játsszák, tantermi színház keretében pedig A muter és a dzsinnek című színművet láthatják a diákok.

Alsós bérletben a Zentai Magyar Kamaraszínház és a Soproni Petőfi Színház közös produkcióját, a Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack című zenés magyar népmesét, a felvidéki Csavar Színház és a Soproni Petőfi Színház közös darabját, Arany János Jóka ördöge című meséjét, valamint a Ghymes együttes gyermekkoncertjét, a Tücsöklakodalmat tekinthetik meg a gyerekek.

Ovis bérletben a Tücsöklakodalmat, a Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barackot ésVeres András Kelekótya haramiák című bábszínházi darabját láthatják a Ziránó Bábszínház előadásában.

Bérletszünetben A víg özvegy, a Valahol Európában, a Rejtő kabaré Plusz és a békéscsabai színházból érkező Elnémult harangok előadások láthatók.

Pataki András bejelentette, hogy a két évvel ezelőtt elindult Progress Sopron nemzetközi alternatív és amatőr színházi fesztivált idén szeptember 21. és 26. között rendezik meg. A program rövidesen összeáll, jelenleg a produkciókat válogatják. Ezt a rendezvénysorozatot több kiegészítő eseménnyel teszik színessé és vonzóvá. Így meghívták az Újvidéki Színház Danilo Kiš művéből készült Borisz Davidovics síremléke című előadását, amely számtalan hazai és külföldi sikert ér el, díjazták a Pécsi Országos Színházi Találkozón is. A Progress úgynevezett off-programjában tekinthető meg a  Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színházból érkező Zelei Miklós művéből készült  Zoltán újratemetve  című színmű Vidnyánszky Attila rendezésében. Ez a darab látható volt a budapesti Nemzeti  Színházban is.

A sajtótájékoztatón Demcsák Ottó, a Sopron Balett vezetője a Stabat Mater színpadra állításához kapcsolódva úgy fogalmazott, a remény évada mellé ő odaillesztené az őszinteség szót is, mert úgy érzi, az őszinte szembenézés is szükséges ahhoz, hogy  a remény, az újjászületés ténye választ adjon mindarra, ami a világban körül vesz bennünket.

A Soproni Petőfi Színház következő évadára bérleteket már április 1-től lehet váltani.

Felnőtt bérlet:

Lehár Ferenc: A víg özvegy (nagyoperett)

Henrik Ibsen: Peer Gynt (drámai költemény)

Szarka Gyula- Szálinger Balázs: Zenta, 1697. (rockopera)

Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek (színpadi játék)

Stabat Mater (táncmű)

Kocsák Tibor-Miklós Tibor-Baróthy Péter-Kemény Gábor: Kiálts a szeretetért! (musical)

Középiskolás bérlet:

Henrik Ibsen: Peer Gynt (drámai költemény)

Szarka Gyula- Szálinger Balázs: Zenta,1697. (rockopera)

Stabat Mater (táncmű)

Kocsák Tibor-Miklós Tibor-Baróthy Péter-Kemény Gábor: Kiálts a szeretetért! (musical)

Dés László-Nemes István- Bőhm György-Korcsmáros György-Horváth Péter: Valahol Európában (musical)

+ regisztráció alapján választható: Johnny háborúja, Semmi, A magány változatai, Ördögtorta

Felsős bérlet:

Szarka Gyula- Szálinger Balázs: Zenta,1697. (rockopera)

Kocsák Tibor-Miklós Tibor-Baróthy Péter-Kemény Gábor: Kiálts a szeretetért! (musical)

Dés László-Nemes István- Bőhm György-Korcsmáros György-Horváth Péter:Valahol Európában (musical)

Semmi

A muter és dzsinnek-tantermi színház

Alsós bérlet:

Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack (zenés magyar népmese) – A Zentai Magyar Kamaraszínház és a Soproni Petőfi Színház koprodukciója

Arany János: Jóka ördöge -a Csavar Színház és a Soproni Petőfi Színház előadása

Tücsöklakodalom – a Ghymes együttes gyermekkoncertje

Ovis bérlet:

Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack (zenés magyar népmese) – A Zentai Magyar Kamaraszínház és a Soproni Petőfi Színház koprodukciója

Tücsöklakodalom – a Ghymes együttes gyermekkoncertje

Veres András: Kelekótya haramiák -a Ziránó Bábszínház előadása

Bérletszünet:

Lehár Ferenc: A víg özvegy (nagyoperett)

Dés László-Nemes István- Bőhm György-Korcsmáros György-Horváth Péter: Valahol Európában (musical)

Rejtő Jenő: Rejtő kabaré Plusz – meglepetés szereplőkkel (kabaré)

Rákosi Viktor: Elnémult harangok – a békéscsabai Jókai Színház vendégjátéka (színmű)