MOSCOW, RUSSIA - MARCH 16: People wear face masks as a precaution against the coronavirus (COVID-19) at Red Square in Moscow, Russia, on March 16, 2020. (Photo by Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Fizetett munkaszünet bevezetését rendelte el a jövő hétre a koronavírus-járvány lelassítása érdekében szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök.

A március 28-tól április 5-ig elrendelt munkaszünet nem érinti a gazdaság létfontosságú szektorait. Az élelmiszerüzletek, a gyógyszertárak és a bankok nyitva lesznek.
“Állampolgáraink egészsége, élete és biztonsága abszolút prioritás a számunkra” – mondta szerdai televíziós beszédében Putyin.
Az elnök bejelentette, hogy a járványhelyzettől függően, határozatlan időre elhalasztják az orosz alkotmány módosításáról április 22-re kitűzött országos szavazást. A módosított alaptörvény lehetővé tenné Putyin számára, hogy még két elnökválasztáson jelöltethesse magát.
Az orosz vezető szerdán egy sor szociális és gazdasági intézkedést is meghirdetett a járvány következményeinek ellensúlyozására.
A bejelentését megelőző napon Putyin megszemlélte az Új-Moszkvában épülő és üzemelő járványügyi kórházakat, ahol Gyenyisz Procenko főorvos figyelmeztette az olasz mintára gyorsan fellángoló járvány veszélyére.
Oroszországban szerdára egy nap alatt 163-mal, 658-ra nőtt az új koronavírussal igazoltan fertőzöttek száma. Moszkvában este közölték, hogy elhunyt egy 73 és egy 88 éves koronavírussal fertőzött páciens, akiknél tüdőgyulladást és egyéb betegséget is megállapítottak. A tájékoztatás az előző két idős áldozatától eltérően nem hangsúlyozta azt, hogy a halált egyéb kór váltotta ki.
Az orosz parlament alsóházában szerdán beterjesztették azt a tervezetet, amely megszigorítja az egészségügyi és járványügyi előírások gondatlanságból történő megszegésével okozott tömeges fertőzés vagy halál tényállásának büntetését. Ez egy ember halálának okozása esetén öt, több ember halála esetén pedig hét évig terjedő szabadságvesztést irányoz elő, továbbfertőzés esetén pedig 2 millió rubeles bírságot. (A rubel jelenleg 4,17 forintot ér.)
A járványügyi előírások megszegésével történő szándékos halálokozást az érvényben lévő büntető törvénykönyv értelmében az orosz parlament illetékes bizottságának tájékoztatása szerint a terrorizmussal vagy a diverzióval azonos súlyosságú bűncselekményként fogják kezelni.
Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester szerdán emlékeztetett arra, hogy csütörtöktől a főváros mintegy 1,9 millió 65 évnél idősebb és krónikus beteg lakosának kell április 14-ig otthoni karanténba vonulnia. Esetükben, csakúgy mint a diákok számára, megszűnik az ingyenes tömegközlekedés lehetősége.
Szobjanyin közölte, hogy az önkiszolgáló étkezdék kivételével az éttermek és a kávézók is zárva lesznek a kényszerszabadság hete alatt.
A moszkvai rendőrség azt tanácsolta a város lakóinak, hogy ne látogassák a nyilvános helyeket és korlátozzák a személyes érintkezést. A hatóság arra figyelmeztetett, hogy a biztonsági kamerák arcfelismerő rendszerét felhasználja a karantén-előírásokat megszegő személyek azonosítására és figyelni fogják a gépkocsikat is.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elismerte, hogy Moszkvában a járványhelyzettől függően fontolóra vették a nácizmus felett aratott győzelem 75. évfordulója alkalmából május 9-re a Vörös térre meghirdetett díszszemle elhalasztását. Nem kívánta kommentálni azt a sajtóhírt, amely szerint a katonai parádét nézők nélkül, de a tévékamerák előtt fogják levezényelni.
Szergej Sojgu védelmi miniszter elrendelte, hogy a csapategységeknél ellenőrizzék a koronavírus terjedése elleni fellépésre való felkészültséget. A nyugati katonai körzethez tartozó leningrádi, voronyezsi, kurszki és Nyizsnyij Novgorod-i régióban specializált katonai alakulatokat hoztak létre biológiai és vegyvédelmi, orvosi, műszaki, logisztikai és a katonai rendészeti alegységekből, mintegy ezer fős összlétszámmal és több mint 200 egységnyi hadi- és különleges technikával.
A moszkvai katonai tárca tájékoztatása szerint az Észak-Olaszországba 15 szállítógéppel átdobott katonaorvosokat és egészségügyi felszerelést szállító konvoj szerdán elindult Pratica di Mare-i légi támaszpontról az onnan 600 kilométerre lévő, a járvány által különösen súlyosan érintett Bergamóba.
Nyikolaj Patrusev, az orosz nemzetbiztonsági tanács titkára újságíróknak Moszkvában kijelentette, hogy Oroszország segítséget fog nyújtani a koronavírus elleni küzdelemben a leginkább rászoruló országoknak.
Az Oroszországi Utazásszervezők Szövetsége szerdán közölt összesítése szerint egyébként még mindig mintegy 45 ezer hazaszállításra váró orosz turista tartózkodik külföldön.